Link 27.01.2009 :: 12:07 co myślisz (1)jeszcze więcej carrolla i alicji.

Photobucket

grzebiąc w necie znalazłam dużo ciekawych informacji. okazuje się, że istnieją 22 ekranizacje alicji, w tym kilka kreskówek (pomijając najsłynniejszą, disneyowską). w ramach ciekawostek mam jeszcze informaję, że szaleństwo było swego rodzaju chorobą zawodową kapeluszników, było to pewnie źródłem powiedzenia 'szalony kapelusznik' i postaci w książce. ich szaleństwo było spowodowane przebywaniem w oparach rtęci powstających podczas wytworu filcowych kapeluszy. często mieli drgawki, mówili niewyraźnie, byli zdezorientowani.

Photobucket Photobucket

jest również coś takiego, jak syndrom alicji w krainie czarów. hm, polega to mniej więcej na mikro i makrosomatognozji czy somatoparafrenii. jest to odmienny od rzeczywistego sposób postrzegania swojego ciała i otaczającego nas świata. za neurotykiem zacytuję przykład tej choroby. został on opisany w The Guardian przez Rika Hemsley’a. "Mianowicie, po nocy pełnej nauki i kofeiny, przywitał go miły poranek. Podnosząc pilota z podłogi poczuł jednak, że coś jest nie tak. Czuł, jak jego stopy dosłownie zanurzają się w dywanie. Było to dziwne doznanie, lecz krótkotrwałe - więc Rik wyszedł spokojnie na ulicę. Ale ulica okazała się być wymagającym przeciwnikiem, tak jak każda inna napotkana powierzchnia. W krótkim czasie nasz bohater doświadczał ruchów płaszczyzny czy zmiany gęstości chodnika czy podłóg - tak, jakby tylko jego stopy mogły wyczuwać dziwne zawirowania kształtu czy miękkości podłoża. Lecz nie tylko to i nie tylko stopy. Leżąc obserwował, jak jego palce zaczynają się rozciągać na wielkie odległości. Hemsley zrzucił to jednak na garb stresu i żył dalej.Młody chłopak zdziwił się, że nawet po tym wymagającym okresie życia, zaburzenia nie zniknęły, lecz przybrały na sile. Idąc ulicą, miał wrażenie, że samochody są wielkości resoraków, za to fotel w pracy wydawał się niesamowicie olbrzymi. Po jakimś czasie, te dysfunkcje w postrzeganiu rzeczywistości stały się tak znaczące, że Rik z trudem się poruszał po linii prostej. Nie mógł ocenić poprawnie wielkości ani dystansu, więc bał się przejeżdżających samochodów. Ani grupowy terapeuta, ani środki na migreny nie pomogły - nawet MRI nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Przeprowadziwszy się z powrotem do rodziców, Hemsley oglądnął nawet film poświęcony kobiecie, która cierpiała na te same dolegliwości, co on - przesłanie filmu było jednak ponure - “po prostu musisz nauczyć się z tym żyć”. Teraz, w wieku 31 lat, zaburzenia zdarzają mu się raz w miesiącu. Co ciekawe, opisuje on też pozytywne objawy syndromu - czasami, zwykle od razu po obudzeniu się, mógł obserwować np. lecące nad drzewami kruki, widzieć każdy szczegół ich upierzenia czy detale liści. Niby nic niezwykłego, lecz owe zwierzęta znajdowały się 100 metrów od okna…".

niezła sprawa, nie:)

na koniec jabberwocky w wersji mapetowej:)wszystkiego najlepszego z okazji urodzin lewisa carrolla.

UPDATE:

ania zwróciła mi uwagę na brak informacji o planowanej przez tima burtona ekranizacji alicji w krainie czarów. premiera planowana jest na 2010 rok i oczywiście wszyscy miłośnicy alicji, burtona i deppa (będzie kapelusznikiem! yeah) nie mogą się już doczekać. chodzą również słuchy, że film ma być trójwymiarowy (do tego pomysłu jestem jednak nieco sceptycznie nastawiona, ale zobaczymy). tak więc na koniec zdjęcie deppa we wstępnej charakteryzacji, które 'niechcący' wyciekło ze studia produkcyjnego.

Photobucket

zapowiada się nieźle. szkoda tylko, że w sumie wygląda jak mix edwarda nożycorękiego i sweeneya todda.

miau.archiwum

2018
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006


tumblr

juliaclementine

linki

agnes
dezeen
cons
cyberkot
foto decadent
galadarling
itschloe
krisatomic
lapsus lazuli
lovely package
minimalismic
mkłj
nectar & light
nubby twiglet
pancygaro
photoshop disasters
sandra juto
stopa
swiss miss
the impossible cool
the selvege yard
ufo

  • powered by Blogi i Fotoblogi